Jak działają dotację?
Cały mechanizm uzyskanie dotacji jest dość skomplikowany i wiąże się z uzyskaniem kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Podczas ubiegania się o dotację należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Więcej na ten temat przeczytasz klikając tutaj.
Kto może otrzymać dotację?
Dotacje przewidziane są dla właścicieli budynków mieszkalnych oraz dla wspólnot mieszkaniowych.
Jak uzyskać dotację?
Dotacje przewidziane są na spłatę 45% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Dotacja dotyczy spłaty kredytu, aby ją otrzymać należy wcześniej uzyskać kredyt w jednym z banków, które przystąpiły do programu. Nie ma innej możliwości – dotacja związana jest z kredytem, jednak należy zauważyć, że kredyty te mają preferencyjne warunki.
W celu uzyskania dotacji należy kolejno:
- znaleźć instalatora spełniającego warunki nałożone przez NFOŚiGW
- podpisać z nim umowę,
- zwrócić się do banku o kredyt
- złożyć w banku komplet dokumentów
- zamontować kolektory
- podpisać odbiór techniczny
- dostarczyć fakturę od instalatora do banku.
Bank wypłaca środki na podstawie faktury bezpośrednio na konto instalatora, dopiero po montażu systemu. Następnie bank kieruje nasz wniosek o dotację do NFOŚiGW, który na ogół w ciągu 2-3 miesięcy wypłaca środki na spłatę części kredytu.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z naszą firmą, doradzimy Ci i pomożemy przebrnąć przez wszystkie te formalności.
Co jest kosztem kwalifikowanym?
Koszt kwalifikowany to koszt, który jest brany pod uwagę do obliczenia kwoty dotacji. Do kosztów tych zaliczane są koszty wszystkich elementów instalacji solarnej, wraz z jej montażem, oczywiście w cenach brutto.
Od 1 października 2013 roku jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2.250 PLN/m2 powierzchni apertury kolektora słonecznego.
Powierzchnia apertury to w uproszczeniu powierzchnia grzewcza kolektora. W praktyce oznacza to, że można uzyskać kredyt większy niż wynikający z tego ograniczenia, dotacja zostanie jednak obliczona do tej granicy. Jeśli więc zakupimy system z kolektorami o powierzchni apertury równej 4 m2 i zapłacimy za niego wraz z montażem 12.000 PLN, to oczywiście kredyt otrzymamy na kwotę 12.000 PLN, jednak 45% dotacja będzie obliczona od 9.000 PLN (4 m2 x 2.250 PLN/m2 = 9.000 PLN).
O ważnych kwestiach związanych z ubieganiem się o dotację przeczytasz klikając tutaj.
Pełną treść programu NFOŚiGW znajdziesz na stronie funduszu – kliknij tutaj.