Na co zwracać uwagę przy korzystaniu z dotacji?
Z programu dotacji wynika wiele ograniczeń i obowiązków, na które należy zwrócić uwagę. Ich przeoczenie może skutkować odrzuceniem wniosku o dotację. Jeśli zastanawiasz się nad zamontowanie kolektorów z dotacjami, a nie masz czasu i ochoty wgłębiać się w zawiłości programu NFOŚiGW – skontaktuj się z nami. Bardzo chętnie spotkamy się, aby wyjaśnić wszystkie zawiłości, następnie wykonamy całą inwestycję kompleksowo, łącznie z pełnym doradztwem w zakresie uzyskania dotacji.
1. Certyfikat kolektora.
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się koszt kolektora słonecznego, dla którego dostawca legitymuje się jednym z poniższych dokumentów:
☼ certyfikatem wydanym przez akredytowaną jednostkę certyfikującą zgodności z normą PN–EN 12975-1: „Słoneczne systemy grzewcze i ich elementy – kolektory słoneczne – Część 1: Wymagania ogólne”, którego integralną częścią powinno być sprawozdanie z badań kolektorów, przeprowadzonych zgodnie z normą PN EN–12975-2 wykonane przez akredytowane laboratorium badawcze.
☼ europejskim certyfikatem na znak „SOLAR KEYMARK” nadanym przez jednostkę certyfikującą.
Jeżeli kolektor słoneczny nie może być uznany za koszt kwalifikowany, również pozostałe koszty przedsięwzięcia uznaje się za niekwalifikowane. Oznacza to, że nie uzyskasz dotacji na kolektor bez certyfikatu.
2. Projekt.
Wraz z wnioskiem o dotację należy złożyć projekt zawierający w szczególności:
☼ schemat i opis techniczny instalacji,
☼ parametry techniczne (w tym: dane dotyczące sprawności i skuteczności),
☼ kosztorys przedsięwzięcia.
Projekt musi być sporządzony przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.
3. Certyfikat instalatora.
Projekt powinien być zgodny z zaleceniami stawianymi przez producenta kolektorów słonecznych i może być sporządzony przez:
☼ osobę posiadającą uprawnienia do kierowania budową w branży instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń: wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych i jednocześnie posiadającą certyfikat w zakresie doboru i montażu instalacji kolektorów słonecznych, wydane przez producenta montowanych kolektorów słonecznych ,
☼ osobę posiadającą świadectwo kwalifikacyjne, uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru lub eksploatacji i jednocześnie posiadająca certyfikat w zakresie doboru i montażu instalacji kolektorów słonecznych, wydane przez producenta montowanych kolektorów słonecznych,
☼ będącą przedstawicielem producenta kolektorów słonecznych i posiadającą certyfikat w zakresie doboru i montażu instalacji kolektorów słonecznych, wydany przez producenta montowanych kolektorów słonecznych.
4. Umowa z instalatorem.
Kredytobiorca zobowiązany jest do zawarcia pisemnej umowy z wykonawcą. Umowa musi zawierać m.in.:
☼ zobowiązanie wykonawcy do montażu instalacji kolektorów słonecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
☼ zobowiązanie wykonawcy do montażu instalacji zgodnie z zaleceniami producenta instalacji kolektorów słonecznych,
☼ gwarancję na prawidłową pracę tej instalacji.
5. Rozpoczęcie inwestycji.
Kredytem mogę być objęte wyłącznie koszty kwalifikowane poniesione od daty złożenia wniosku o kredyt wraz z wnioskiem o dotację z zastrzeżeniem. Wyjątkiem jest koszt projektu, który może być poniesiony przed złożeniem wniosku o kredyt.
Jeżeli niektóre elementy lub części wspólne instalacji kolektorów słonecznych zostały zrealizowane przed złożeniem wniosku o udzielenie dotacji, a projektant sporządzający projekt instalacji kolektorów słonecznych stwierdzi, że będę one właściwe i zagwarantuję poprawną i optymalną pracę całej instalacji, pozostałe koszty przedsięwzięcia można uznać za kwalifikowane. Oznacza to, że jeśli podczas budowy domu wykonałeś już przyłącza (np. poprowadziłeś przewody na płyn solarny) dla instalacji solarnej, to mogą one stać się częścią tej instalacji bez wpływu na przyznanie dotacji, jednak ich koszt nie zostanie do dotacji wliczony.
6. Odbiór inwestycji.
Abyś mógł otrzymać dotację, instalacja musi być zakończona. Poświadczone to zostaje przez podpisanie protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia i przekazania do eksploatacji. Protokół ten musi być podpisany przez:
☼ wykonawcę posiadającego certyfikat (zgodnie z pkt. 3),
☼ kredytobiorcę (inwestora),
☼ inspektora nadzoru, posiadającego uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności, jednak tylko w przypadku, gdy jego powołanie wynika z przepisów prawa budowlanego.
7. Podatek.
Od kwoty przyznanej dotacji musisz zapłacić podatek dochodowy w/g stawki podatku jaką będziesz płacił za dany rok. Niezbędny PIT otrzymasz z NFOŚiGW.