Chłodzenie pompą ciepła – czy to możliwe i opłacalne?
Opublikowano: 29 czerwca 2022,Chłodzenie pompą ciepła jest oczywiście – przy spełnieniu określonych warunków – wykonalne, jednak nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie, dlatego w każdym przypadku trzeba indywidualnie rozważyć, czy gra jest rzeczywiście warta świeczki. Zakup pompy ciepła z funkcją chłodzenia to nie wszystko. Należy jeszcze mieć odpowiednio dostosowany system CO.
Wiele dostępnych obecnie na rynku modeli pomp ciepła umożliwia ogrzewanie domu zimą i chłodzenie go latem. Technicznie rzecz biorąc, chłodzenie pompą ciepła nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Wystarczy zmienić kierunek obiegu czynnika chłodniczego, co umożliwiają rewersyjne pompy ciepła, i schłodzoną wodę kotłową skierować do układu centralnego ogrzewania. Tu jednak zaczynają się schody…
Problemy przy chłodzeniu domu pompą ciepła
Podstawowym problemem przy schładzaniu domu, w tym także przy chłodzeniu pompą ciepła, jest ryzyko przekroczenia tak zwanego punktu rosy. W praktyce sprowadza się to do wytrącania wilgoci ze schładzanego powietrza i osadzania się jej na zimnych powierzchniach – na przykład na podłodze (w przypadku podłogowego systemu grzewczego/chłodzącego) lub na grzejnikach nieprzystosowanych do zmienionego (z grzania na chłodzenie) trybu pracy pompy. Dzięki pompie ciepła z chłodzeniem w domu może być więc w upalny dzień przyjemnie chłodno, ale jednocześnie także… mokro.
Grzanie i chłodzenie pompą ciepła – jak to działa
Przy ogrzewaniu domu pompą ciepła „schładza się” powietrze na zewnątrz, więc kondensacja pary wodnej ma miejsce w jednostce zewnętrznej pompy. Kiedy odwraca się obieg czynnika roboczego, aby uzyskać efekt chłodzenia pompą ciepła, kondensacja następuje w jednostce wewnętrznej oraz na wszystkich nieosłoniętych, metalowych elementach instalacji CO, czyli na przykład na wspomnianych już grzejnikach. Dlatego właśnie jednostki wewnętrzne przewidziane do chłodzenia pomieszczeń muszą mieć wbudowaną specjalną tacę do odprowadzenia skroplin, niezbędną w momencie ewentualnego przekroczenia punktu rosy. Może to nastąpić, zależnie od indywidualnych warunków panujących w danym wnętrzu (znaczenie ma między innymi poziom wilgotności powietrza), przy temperaturze od 14 do 18 stopni Celsjusza. Z tego powodu nabycie pompy ciepła z chłodzeniem to nie wszystko – trzeba jeszcze mieć odpowiednio dostosowaną do tego instalację CO.
Jaki system CO przy chłodzeniu pompą ciepła wybrać
Jeśli pompa ciepła ma latem zastępować w domu klimatyzację, należy zadbać o to, by generowany przez nią chłód obniżał temperaturę we wnętrzach bez ryzyka wytrącania się wilgoci. Zimna woda wpuszczona do zwykłych grzejników tego nie gwarantuje, podobnie jak tak zwana podłogówka. To duże, nieizolowane powierzchnie, które odpowiednio mocno schłodzone w zetknięciu z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu stają się idealnym miejscem do gromadzenia się kropelek wody. Optymalnym rozwiązaniem są w takiej sytuacji klimakonwektory. To specjalne grzejniki z wbudowanym wymiennikiem ciepła i wentylatorem oraz tacą ociekową, z możliwością odprowadzenia skroplin na zewnątrz budynku. Klimakonwektor działa podobnie jak jednostka wewnętrzna w standardowej klimatyzacji.
Chłodzenie pompą ciepła – tak czy nie?
Czy chłodzenie pompą ciepła jest możliwe? Tak. Czy zawsze – nie. W już istniejących, termomodernizowanych budynkach z typowymi instalacjami centralnego ogrzewania takie rozwiązanie jest nieco ryzykowne, chyba że zakłada się zrobienie większego remontu i wymianę wszystkich grzejników na klimakonwektory. W przypadku nowo stawianych domów jest to natomiast opcja zasługująca na rozważenie, bo system grzewczo-chłodzący można od początku optymalnie zaprojektować, uwzględniając wykorzystanie pompy ciepła do efektywnego chłodzenia domu.
Czy chłodzenie pompą ciepła jest opłacalne? To zależy – rzecz wymaga indywidualnych kalkulacji, w których bierze się pod uwagę wiele czynników, w tym między innymi: cenę pompy rewersyjnej, koszt instalacji i eksploatacji pompy, konieczność (lub brak konieczności) przerobienia instalacji CO, lokalizację budynku w kontekście warunków klimatycznych i liczby upalnych dni w roku, zapotrzebowanie na chłodzenie (uwzględniające parametry domu, ale także indywidualne upodobania jego mieszkańców) etc. Gdy bierze się to wszystko pod uwagę, dość często okazuje się, że zamiast wykorzystywać pompę ciepła do grzania i chłodzenia, lepiej pozostawić jej tylko funkcję ogrzewania domu, a do chłodzenia wnętrz wykorzystać sprzęt specjalnie do tego celu zaprojektowany, czyli klimatyzację.
To może Cię zainteresować: Jak przygotować dom pod instalację pompy ciepła >>
***
Jeśli masz pytania dotyczące grzania i/lub chłodzenia pompą ciepła albo wahasz się, co do wyboru konkretnego rozwiązania, skontaktuj się z nami – dostarczymy wiarygodne informacje, rozwiejemy wątpliwości i podpowiemy optymalny wybór w zakresie pomp i elementów instalacji CO.