Ile kosztuje pompa ciepła – cena pompy wraz z instalacją
Opublikowano: 12 lipca 2021,Koszt pompy ciepła to często jeden z najważniejszych czynników wpływających na podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie tego rodzaju urządzenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej oferty, co wpływa na ostateczny koszt pompy ciepła wraz z instalacją oraz jak sprawić, by wydatki były jak najmniejsze.
Ile kosztuje pompa ciepła – cena z montażem
Decyzja o wyborze pompy ciepła często jest podyktowana czynnikami ekonomicznymi. Dlatego koszt pompy ciepła oraz innych towarzyszących wydatków (między innymi ceny z montażem czy dodatkowego wyposażenia) jest zazwyczaj jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na ostateczny wybór modelu urządzenia oraz wykonawcy projektu.
Co ciekawe, cena powietrznej pompy ciepła z montażem nie musi być wysoka nawet w przypadku wysokiej klasy urządzeń oraz skorzystania z fachowych usług. Samą pompę ciepła dobrej firmy wraz z podstawowymi usługami montażowymi można kupić już za około 20 tys. złotych, a dodatkowe kilka tysięcy jest potrzebne na wymianę urządzeń w kotłowni, jednak sumaryczny koszt markowej powietrznej pompy ciepła wraz z instalacją może się zamknąć już w kwocie poniżej 30 tys. złotych.
Co wpływa na ostateczny koszt pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?
Podczas przeglądania ofert i podejmowania decyzji warto pamiętać, że na ostateczną cenę pompy ciepła wpływa bardzo wiele czynników. Globalny koszt zależy między innymi od zastosowanej technologii, klasy urządzenia, mocy pompy czy ceny dodatkowych elementów instalacji, a także wydatków na montaż, serwis czy w końcu na eksploatację sprzętu.
Technologia wykorzystywana przez pompę
Duży wpływ na cenę pompy ciepła ma wykorzystywana przez urządzenie technologia. Przykładowo, koszt powietrznej pompy ciepła wraz z instalacją oraz całym osprzętem będzie zawsze niższy niż cena gruntowej pompy ciepła z montażem i dodatkowymi elementami. Dzieje się tak, ponieważ pompy gruntowe oraz wodne są po prostu bardziej skomplikowane w budowie i podłączaniu niż pompy powietrzne.
Klasa urządzenia
Wysokiej klasy, markowa pompa ciepła będzie zawsze droższa na etapie samego zakupu niż tanie modele stworzone przez anonimowych producentów. Zazwyczaj jednak dodatkowy wydatek bardzo szybko się zwraca dzięki znacząco niższym kosztom ogrzewania, bezawaryjności urządzenia oraz dostępowi do profesjonalnego serwisu. Markowi producenci zapewniają też części zamienne nawet przez 10 lat po zakończeniu produkcji danego modelu, co może mieć znaczący wpływ na ewentualne koszty serwisowe za kilkanaście lat. W przypadku niemarkowych urządzeń nawet przy błahej usterce (np. czujnika temperatury), z powodu braku części zamiennych, możemy być zmuszeni do wymiany całego urządzenia.
Moc pompy ciepła
Cena pompy ciepła jest bezpośrednio związana z mocą urządzenia, która z kolei powinna być dopasowana do warunków panujących w konkretnym budynku. Przykładowo, koszt pompy ciepła do domu 200 m2 będzie wyższy niż do domu 100 m2. Natomiast cena pompy ciepła do słabo zaizolowanego budynku będzie większa niż do lepiej ocieplonego – wiąże się to z różnicą w zapotrzebowaniu na moc grzewczą. Trzeba pamiętać, że nie powinno się instalować pompy o zbyt małej lub zbyt dużej mocy: może to prowadzić do zwiększenia kosztów eksploatacyjnych, a nawet zmniejszenia żywotności urządzenia.
Dodatkowe elementy instalacji
Pompy ciepła wymagają do działania elementów hydraulicznych, a często również takich komponentów jak odpowiedni bufor lub sterownik pokojowy. Nie powinno się na nich oszczędzać – zapewniają stabilne, oszczędne działanie całego systemu. Porównując poszczególne oferty, warto zwrócić uwagę, ile kosztuje pompa ciepła po doliczeniu całego osprzętu. W niektórych przypadkach zdarza się, że instalatorzy nie informują o dodatkowych wydatkach, przez co ostateczna cena okazuje się wyższa niż było zakładane na początku.
Koszt instalacji pompy ciepła
Sprawdzając koszt instalacji pompy ciepła, należy zawsze zapytać, jakie usługi są wliczone w cenę. Jednym z istotnych elementów jest na przykład wykonanie podłączenia elektrycznego, które nie zawsze jest uwzględnione w kosztorysie (niektóre firmy pozostawiają to w gestii klienta lub naliczają dodatkowe opłaty za wykonanie przyłącza). Oszacowując ostateczną cenę pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne czynności i usługi związane z montażem urządzenia.
Serwis i konserwacja
Do kosztu pompy ciepła wraz z instalacją trzeba również doliczyć wydatki na konserwację i serwis urządzenia – często okazuje się, że zakup taniej pompy może oznaczać drogie, trudne do zdobycia części zamienne lub kosztowne przeglądy. W przypadku profesjonalnych firm można zwykle liczyć na tanie, fachowo wykonane przeglądy okresowe, a pracujący tam instalatorzy posiadają odpowiednie certyfikaty i uprawnienia.
Koszt ogrzewania pompą ciepła
Sprawdzenie, ile tak naprawdę kosztuje pompa ciepła, jest niemożliwe bez podliczenia wydatków na jej eksploatację. Tanie, niemarkowe urządzenia często cechują się niskim poziomem wydajności, szczególnie w trudnych warunkach (na przykład gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C), co sprawia, że muszą wspomagać swoje działanie drogimi w eksploatacji grzałkami elektrycznymi. W takich przypadkach koszty ogrzewania tańszą, ale mało wydajną pompą ciepła mogą być wyższe nawet o 2-3 tys. zł rocznie niż przy zastosowaniu nieco droższej pompy ciepła o wysokiej wydajności.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów ogrzewania pompą ciepła, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Czy warto zainwestować w pompę ciepła.
Jak obniżyć sumaryczny koszt pompy ciepła?
Obniżenie ostatecznych kosztów związanych z zakupem i eksploatacją pompy ciepła jest możliwe na kilka sposobów. Przede wszystkim warto wybierać markowe urządzenia wysokiej klasy oraz renomowanych instalatorów – choć z początku cena może wydawać się wyższa, poniesione koszty szybko się zwrócą, a instalacja oraz późniejsze jej użytkowanie będą przebiegać bezproblemowo.
Wybór dobrej jakości wiąże się także z niższymi kosztami ogrzewania pompą ciepła. Cenę pompy ciepła wraz z montażem można dodatkowo obniżyć, wnioskując o dotacje od państwa (dla pomp klasy A++ może być to nawet 13,5 do 18 tys. zł) oraz korzystając ze specjalnej ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu całkowity koszt pompy ciepła może być niższy niż 10 tys. zł, co jest porównywalne z ceną nowego pieca węglowego. Warto jednak pamiętać, że przy podobnym koszcie pompa ciepła zapewnia zdecydowanie większy poziom komfortu, a do tego jest bezobsługowa i ekologiczna, a po montażu pompy ciepła mamy zmodernizowaną kotłownię
Jesteś zainteresowany montażem powietrznej pompy ciepła? Skontaktuj się z nami. Dobierzemy najoptymalniejsze rozwiązanie i przygotujemy dla Ciebie kosztorys inwestycji – bezpłatnie!