Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła – roczne wyliczenia
Opublikowano: 14 lutego 2024,Wysokość kosztów ogrzewania domu to zwykle główny motor decyzji dotyczącej wyboru systemu grzewczego. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie, które chroni środowisko i korzysta z OZE, jest powietrzna pompa ciepła. Roczne zużycie energii w przypadku tego typu instalacji kształtuje wiele różnych czynników: ocieplenie budynku, jego powierzchnia, rok budowy itd. Jak zatem sprawdzić, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?
Od czego zależy, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna
Pompy ciepła powietrze-powietrze czy pompy ciepła powietrze-woda są nowoczesnymi instalacjami, które pozwalają na wykorzystanie pozyskanej energii i ekonomiczną pracę całego układu, o ile jest on prawidłowo dobrany do zapotrzebowania w danym gospodarstwie domowym. Oto co wpływa najbardziej na zużycie prądu przez pompę ciepła:
- wielkość budynku – jego powierzchnia i kubatura,
- liczba mieszkańców domu przebywających w nim na stałe,
- temperatura utrzymywana w budynku – czynnik indywidualny, zależny od upodobań poszczególnych osób,
- sposób ocieplenia i rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych,
- rodzaj wentylacji (wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć tym samym zużycie prądu przez pompę),
- lokalizacja budynku – w pewnym stopniu również ma znaczenie (chodzi o stosunek dni upalnych i mroźnych w roku, średnie roczne temperatury w danym miejscu etc.).
Roczne zużycie prądu przez pompę ciepła powietrzną
Znając parametry i specyfikę danego budynku, można samodzielnie zrobić potrzebne wyliczenia cieplne, korzystając na przykład ze strony https://otwartaenergia.cieplo.app/. Po wpisaniu tam parametrów budynku (jego wymiary, grubość ścian, materiały użyte przy budowie, rodzaje i grubości ocieplenia) automatycznie wylicza się zapotrzebowanie domu na ciepło w kWh. Mając takie dane, można przejść do dalszych szacunków zbliżających do odpowiedzi na pytanie: ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna w danych okolicznościach.
Roczne zużycie prądu przez pompę ciepła wylicza się ze wzoru, w którym roczny pobór prądu jest równy ogólnemu zapotrzebowaniu domu na ciepło podzielonemu przez współczynnik ciepła, jaki wytworzy dana pompa. Można przyjąć, że pompa ciepła z 1 kW energii elektrycznej wytworzy średnio od 3 kW (dla grzejników konwekcyjnych) do 4 kW (dla podłogówki) ciepła. Jest to współczynnik SCOP. Dzieląc zapotrzebowanie domu na ciepło przez SCOP uzyskuje się informację o tym, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna. Oto przykłady ilustrujące tę zasadę…
Przykład 1 – ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna w nowym domu o określonych poniżej parametrach
Nowy dom z ogrzewaniem podłogowym, o powierzchni ogrzewanej 140 m², klasa energetyczna B, ściany ocieplone styropianem o grubości 20 cm, dach – ocieplony wełną mineralną grubości 30 cm, rekuperacja.
https://otwartaenergia.cieplo.app/wynik/rr38
Zapotrzebowanie domu na ciepło – 9000 kWh.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną 9000 kWh/4=2250 kWh
Koszt ogrzewania 2250 kWh x 65gr/kWh = 1462 PLN
Na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną do ogrzewania w powyższym domu jednorodzinnym wystarcza 3 kWp fotowoltaiki.
Przykład 2 – ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna w starym domu o określonych poniżej parametrach
Dom kilkunastoletni, z grzejnikami konwekcyjnymi, klasa energetyczna D, ściany ocieplone styropianem o grubości 10 cm, dach – ocieplony wełną mineralną grubości 15 cm, wentylacja grawitacyjna.
https://otwartaenergia.cieplo.app/wynik/rr52
Zapotrzebowanie domu na ciepło – 17000 kWh.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną 17000 kWh/3=5666 kWh
Koszt ogrzewania 5666 kWh x 65gr/kWh = 3683 PLN
Na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną do ogrzewania w powyższym domu jednorodzinnym wystarcza 6,5 kWp fotowoltaiki.
Zanim każdy odpowie sobie na pytanie, czy otrzymany wynik rocznego zapotrzebowania na energię w kWh to dużo czy mało, warto porównać koszt zużycia energii elektrycznej związany z pracą pompy ciepła z kosztami ogrzewania ponoszonymi w systemach grzewczych bez takich urządzeń. Odpowiednio dobrana do potrzeb pompa ciepła i prawidłowo wykonana instalacja zwracają się dość szybko. Optymalnym rozwiązaniem jest zestawienie instalacji pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – wówczas każde porównanie z tradycyjnymi źródłami ogrzewania domu i podgrzewania c.w.u. wypada na korzyść pompy ciepła.
Przeczytaj też: Czy warto zainwestować w pompę ciepła >>
Dlaczego czasami zużycie prądu przez pompę ciepła jest większe niż było to wcześniej założone
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Najczęściej wyższe zużycie prądu przez pompę ciepła wynika z nieodpowiednio dobranego urządzenia, wadliwej instalacji czy po prostu błędnych szacunków.
- Źle dobrana wielkość pompy do cieplnego zapotrzebowania domu
Przewymiarowane urządzenie sprawia, że jego duża moc osiąga zadaną temperaturę w szybkim czasie i sprężarka się wyłącza. Po obniżeniu się temperatury włącza się ponownie. Wysoka częstotliwość pracy sprężarki znacznie skraca jej żywotność, ponieważ urządzenie obliczone jest na konkretną liczbę cykli. Dodatkowo jest to najważniejszy i najdroższy element pompy. Jeśli nie pracuje optymalnie, zużycie prądu przez pompę ciepła jest większe. - Wadliwa instalacja
Nieprawidłowości związane z montażem i ustawieniami samej instalacji grzewczej z pompą ciepła mogą powodować zwiększony pobór prądu. - Błędne szacunki odnośnie do ilości potrzebnej energii
Niekiedy okazuje się, że zakładana ilość energii jest zbyt mała w stosunku do faktycznego zapotrzebowania domowników. Może to wynikać między innymi ze zmiany ich trybu życia,z powiększenia się liczby mieszkańców danego domu lub po prostu z podania nieprawidłowych parametrów budowy budynku podczas wyliczeń zapotrzebowania na ciepło. Ten czynnik również powoduje, że zużycie prądu przez pompę ciepła może być wyższe.
***
Energia staje się coraz cenniejsza. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że z każdym rokiem zwiększa się też społeczne zapotrzebowanie w zakresie racjonalnego jej wykorzystania i sięgania po odnawialne źródła energii. Dodatkowym stymulatorem tego typu postawy są stale rosnące ceny prądu, które każą dbać o oszczędne korzystanie z dostępnych zasobów. Pompy ciepła w połączeniu z systemami fotowoltaicznymi doskonale przystają do obecnych warunków i wymagań, a roczne zużycie prądu przez pompę ciepła do ogrzewania domu pozwala zachować stabilność domowego budżetu.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów i dokładniejsze szacunki rocznych kosztów ogrzewania oraz dowiedzieć się jakie zużycie prądu przez pompę ciepła powietrzną jest zalecane do Twojego domu, skontaktuj się – wszystko precyzyjnie wyliczymy.