Zestaw pompa ciepła + panele fotowoltaiczne – sposób na darmowe ogrzewanie domu
Opublikowano: 10 lipca 2021,Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła to zestaw, który pozwoli ci obniżyć wydatki na prąd praktycznie do zera oraz cieszyć się darmowym ogrzewaniem domu. Sprawdź, jakie korzyści daje zestaw pompa + panele fotowoltaiczne oraz co warto wiedzieć przed wybraniem konkretnej oferty.
Zestaw pompa ciepła i panele fotowoltaiczne – korzyści
Zestaw pompa ciepła plus fotowoltaika to rozwiązanie, które jest bardzo korzystne pod wieloma względami. Profity wynikają zarówno z zalet poszczególnych rozwiązań, jak i z połączenia paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
Zalety korzystania z pompy ciepła
- Wygoda – nie musisz martwić się uzupełnianiem materiału opałowego w dozowniku czy dokładaniem drewna do kominka, pompa jest w zasadzie bezobsługowa.
- Komfort – stała temperatura w budynku.
- Bezpieczeństwo – pompa ciepła nie emituje szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego substancji powstających w procesie spalania paliw kopalnych, nie ma też ryzyka pożaru lub zatrucia czadem.
- Oszczędność – pompa ciepła zapewnia bardzo tanie ogrzewanie domu (a pompa ciepła + fotowoltaika – w zasadzie darmowe).
- Ekologia – niższe zużycie prądu lub rezygnacja z węgla, oleju opałowego czy gazu przekładają się na minimalizację szkodliwego dla środowiska spalania paliw kopalnych.
- Niezależność od dostaw węgla, gazu czy oleju opałowego (oraz zmian ich cen).
- Trwałość – wysokiej jakości, właściwie konserwowana pompa ciepła będzie działać bezawaryjnie przez wiele lat.
Zalety korzystania z instalacji fotowoltaicznej
- Oszczędność – darmowa energia elektryczna ze słońca (na przykład na cele ogrzewania, zasilenia urządzeń AGD, ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych etc.).
- Niezależność od zmieniających się cen prądu.
- Możliwość “magazynowania” wytworzonej energii w sieci publicznej i odbierania jej w momencie, gdy nie będzie wytwarzana albo będzie jej mniej (na przykład w nocy lub zimą).
- Ekologia – zwiększenie udziału “zielonych” źródeł w miksie energetycznym.
Dowiedz się więcej o instalacji fotowoltaicznej z naszego artykułu “Panele fotowoltaiczne na dachu – wszystko, co musisz wiedzieć“.
Zalety połączenia pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne połączone w ramach jednego systemu o odpowiedniej mocy są w stanie zapewnić darmowe ogrzewanie domu i obniżyć rachunki za prąd (także zużywany do innych celów niż ogrzewanie) niemal do zera. To jedyne tak ekonomiczne rozwiązanie.
Ile oszczędzisz, wybierając zestaw pompa ciepła + panele fotowoltaiczne?
Warto wiedzieć, że oszczędności są ogromne: udział kosztów ogrzewania w rocznej cenie utrzymania domu jednorodzinnego to zwykle aż kilkadziesiąt procent! Dlatego nawet jeżeli weźmiesz pompę ciepła i fotowoltaikę na kredyt, będzie on “spłacał się sam” z sumy, którą zaoszczędzisz na ogrzewaniu i opłatach za prąd.
Panele fotowoltaiczne z pompą ciepła – na co zwrócić uwagę?
Moc instalacji
W przypadku instalacji pompy ciepła w budynku energooszczędnym przyjmuje się zwykle, że potrzebne jest około 30 W mocy na każdy metr kwadratowy budynku. Oznacza to, że w domu o powierzchni 200 m2 zainstaluje się pompę o mocy 6 kW (jeżeli jej funkcją ma być wyłącznie ogrzewanie budynku, bez ciepłej wody użytkowej). Połączona z pompą ciepła instalacja fotowoltaiczna o mocy 8-10 kWp pozwoli zapewnić dostateczną ilość prądu do darmowego ogrzewania domu, a także zasilenia innych instalacji i urządzeń w budynku.
Ale połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką świetnie sprawdzi się również w mniej energooszczędnych budynkach – w takich przypadkach będziemy potrzebować jedynie nieco mocniejszej pompy ciepła, a instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp jest w stanie zapewnić energię na ogrzewania dla niemal każdego budynku mieszkalnego.
Uwaga! Dobór mocy instalacji lepiej zlecić profesjonalistom
Dobór mocy paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła zależy od bardzo wielu czynników, dlatego najlepiej zawsze zdać się na ocenę specjalistów, którzy mają za zadanie dopasować te instalacje do potrzeb danego budynku i jego mieszkańców. Niestety dziś najczęstszą praktyką jest dobór pompy ciepła na podstawie powierzchni budynku, jednak od razu musimy tu zaznaczyć, że nie jest to prawidłowe postępowanie. Budynki są budowane w różnych latach, z różnych materiałów, różnią się od siebie kształtem, wysokością, rodzajem dachu, a wszystkie te elementy wpływają na zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dlatego profesjonalne firmy przed doborem pompy ciepła wykonują analizę cieplną budynku, z której dokładnie wychodzi, jaka moc pompy będzie odpowiednia dla konkretnego domu, a także jakiej wielkości fotowoltaika zapewni energię na ogrzewanie.
Jakość urządzeń i profesjonalna obsługa
Wysoka klasa urządzeń i fachowy montaż zapewnią ci komfort, wydajność działania, bezpieczeństwo i bezawaryjność instalacji, a w razie jakichkolwiek problemów – szybki, niedrogi i profesjonalny serwis. Wybierając produkty oraz usługi wysokiej jakości, możesz liczyć też na wieloletnią gwarancję i trwałość urządzeń, a także na bezproblemową konserwację oraz łatwy dostęp do części zamiennych. Dlatego nie warto inwestować w najtańsze produkty: w ostatecznym rozrachunku niemal zawsze wychodzą one drożej (na przykład ze względu na częste awarie czy niższą efektywność pracy) i są znacznie mniej komfortowe w użytkowaniu.
Pompa ciepła i fotowoltaika – koszt
Koszty zestawu zależą od jakości wybranej pompy ciepła i ogniw fotowoltaicznych, mocy każdej z instalacji (dobiera się je do zapotrzebowania domu na ciepło i energię), ceny montażu oraz wielu innych czynników. Można orientacyjnie przyjąć, że dla średniego lub dużego domu jednorodzinnego w standardzie energooszczędnym koszt wysokiej klasy zestawu z pompą ciepłą powietrzną i panelami fotowoltaicznymi to około 60-80 tys. zł. W skład kompletu wchodzą:
- powietrzna pompa ciepła o mocy 6-8 kW (25-35 tys. zł z montażem) renomowanego producenta, na przykład Mitsubishi czy Hitachi,
- instalacja fotowoltaiczna o mocy 8-10 kW z inwerterem i montażem (35-45 tys. zł) renomowanego producenta, na przykład LG czy Longi.
Od tych kwot można obecnie uzyskać bardzo korzystne dofinansowania (np. Czyste Powietrze) oraz ulgi podatkowe (np. Ulga termomodernizacyjna), więc w ostatecznym rozrachunku taka instalacja może być tańsza nawet o 40-50%, a profesjonalna firma na pewno przeprowadzi klienta przez często zagmatwane procedury ubiegania się o dotacje.
Warto pamiętać, że taka inwestycja znacząco zwiększa wartość nieruchomości, na której zostanie wykonana.
Wybierając zestaw pompa ciepła + panele fotowoltaiczne zyskujesz nie tylko możliwość darmowego ogrzewania domu i znaczącego obniżenia opłat za prąd, ale też sposobność do czynnego przyczynienia się do ochrony środowiska oraz chronienia zdrowia swoich bliskich. Zapewniasz sobie także komfort, bezpieczeństwo i niezależność, dzięki którym twoje codzienne życie stanie się znacznie wygodniejsze.
Planujesz montaż pompy ciepła w zestawie z fotowoltaiką? Skontaktuj się z nami