Tanie panele fotowoltaiczne. Dlaczego nie warto kupować najtańszych modułów?
Opublikowano: 18 października 2021,Ostatnie lata zdecydowanie należą do fotowoltaiki. Nic w tym dziwnego skoro pozwala ona na znaczne obniżenie rachunków i względną niezależność od kolejnych podwyżek cen energii. Prąd uzyskany dzięki panelom fotowoltaicznym to również zielona – czysta energia wpisująca się w aktualną potrzebę dbałości o środowisko. Satysfakcja z posiadania fotowoltaiki oznacza sprawną i bezawaryjnie działającą instalację. Czy warto zatem kupować tanie panele fotowoltaiczne z niesprawdzonego źródła? Nie, bo to zazwyczaj żadne oszczędności, a zapowiedź przyszłych kłopotów…
Tanie panele fotowoltaiczne – dlaczego lepiej ich unikać?
W przypadku instalacji fotowoltaicznej, podobnie jak w przypadku każdej innej, warto od samego początku zwrócić uwagę na jakość produktu (i usługi), aby zminimalizować liczbę potencjalnych problemów i zyskać produkt o długiej żywotności.
A co w praktyce może oznaczać zakup tanich paneli fotowoltaicznych?
- Brak źródła pochodzenia – tania fotowoltaika to loteria jakościowa. Takie panele oferowane są często przez nieznanych producentów, co oznacza brak informacji o ich składzie i jakości. Renomowani producenci są umieszczani na liście Tier1 Bloomberga. Jeśli nie wiesz, jakie moduły wybrać, kieruj się właśnie tą listą. Zminimalizuje to możliwość pomyłki, ale uważaj…
- … Czasami pojawiają się na rynku markowe moduły w podejrzanie niskiej cenie. Najtańsze panele fotowoltaiczne to najprawdopodobniej moduły importowane poza oficjalną dystrybucją producenta. Kupowane są na przykład bezpośrednio na chińskim rynku i sprowadzane do Polski. To nie są produkty przeznaczone na rynek europejski, więc nie mają ważnych badań, certyfikatów, a co najgorsze dla klienta końcowego – gwarancji. Dlatego koniecznie sprawdź, czy certyfikaty modułu podane przez instalatora rzeczywiście dotyczą kupowanego właśnie modułu! Ich brak oznacza brak możliwości podłączenia modułów do sieci.
- Produkcja modułów w Unii Europejskiej jest droga (nawet w Polsce), dlatego najczęściej tanie ogniwa fotowoltaiczne pochodzą z Chin lub innych krajów azjatyckich.
- Częste usterki – w modułach jest wiele elementów, które mogą ulec uszkodzeniu: połączenia elektryczne, laminat na ogniwach, szczelność. Tania instalacja fotowoltaiczna może posiadać nieoryginalne i niekompatybilne elementy (złączki), co grozi pożarem.
- Brak właściwego serwisu paneli fotowoltaicznych – w przypadku tanich paneli fotowoltaicznych gwarancja zwykle nie istnieje lub korzystanie z niej jest bardzo utrudnione.
- Brak FlashTestów – co oznacza, że nie jest kontrolowana rzeczywista moc paneli, a co gorsze – moduły z uszkodzonymi ogniwami nie są wyłapywane na etapie produkcji lub dostawy.
Tania fotowoltaika – jak to zrobić rozsądnie?
Warto mądrze poszukać oszczędności. W przypadku instalacji fotowoltaicznej można skorzystać z dofinansowania w ramach jednego z programów pomocowych uruchomionych na użytek wszystkich przystosowujących swoje domy do korzystania z OZE.
Instalację można również wykonać, korzystając z kredytu (niektóre firmy we współpracy z bankami oferują atrakcyjne warunki kredytowania). Rata kredytowa zastępuje (w całości lub częściowo) płacony do tej pory rachunek za energię.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej nie warto szukać oszczędności na komponentach instalacji. Inwerter, same panele czy zabezpieczenia to kluczowe elementy, które powinny pozostać sprawne przez wiele lat. Ich niska jakość oznacza niemal pewne kłopoty.
Używane panele fotowoltaiczne – okazja czy wielkie ryzyko?
Niestety – najczęściej to drugie. Prawidłowo zamontowane panele fotowoltaiczne dobrej jakości powinny działać przez co najmniej 25 lat. Skąd więc biorą się w obiegu używane ogniwa fotowoltaiczne? Najczęściej jest to wynik wymiany starszych modułów na nowocześniejsze modele pojawiające się co jakiś czas na rynku. Zakup tego typu paneli kusi znacznymi oszczędnościami, jednak zazwyczaj nie można dostać żadnej dokumentacji, ani rzetelnej informacji potwierdzającej ich faktyczny stan techniczny.
Kupując używane panele fotowoltaiczne, należy się liczyć z tym, że instalacja będzie znacznie mniej wydajna i bardziej awaryjna (na skutek choćby spadającej z czasem sprawności paneli). Najczęściej nie jest na nie udzielana również żadna gwarancja. Ryzyko zakupu używanych paneli fotowoltaicznych można zminimalizować, nabywając je od znanej osoby (członka rodziny, sąsiada), która potrafi udokumentować czas pracy instalacji i ewentualne jej usterki. Zazwyczaj jednak jest to związane z dużym ryzykiem ze względu na pozostałe parametry ogniw, które często są trudne do oszacowania nawet dla wprawnego oka instalatora (mikrouszkodzenia, porowata powierzchnia paneli, delaminacja etc.).
Przeczytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca – od czego zależy opłacalność inwestycji
Standaryzacja i gwarancje oraz kompleksowość to podstawa!
Przestrzeganie określonych standardów to obowiązkowa rzecz w większości branż usługowych i handlowych. Ustawa o OZE wraz z nowelizacją z 2016 roku wprowadziła określone standardy, które powinny być spełniane przez firmy z branży odnawialnych źródeł energii.
Firma o pewnej pozycji na rynku
Instalacja fotowoltaiczna to wiele pojedynczych elementów i podzespołów (panele fotowoltaiczne, falownik, okablowanie, elementy zabezpieczające etc.). Każdy z nich posiada swoją gwarancję producenta – od kilku do nawet 10 lat. Firma wykonująca instalację może zaoferować wydłużony termin gwarancji, dając pewność klientowi na kolejne kilka, kilkanaście lat. W końcu instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długoterminowa i nawet 10-letnia gwarancja nie zawsze jest wystarczająca. W tej sytuacji zyskują obie strony: klient pewność, że firma oferuje instalację dobrej jakości, a firma renomę i pewność, że jej produkty są na odpowiednim poziomie technologicznym.
Kompleksowa usługa – montaż i obsługa
Ostatnie lata przyniosły dużo trudności w branży instalacyjno-budowlanej. Jedną z nich jest długi czas oczekiwania na montaż oraz problemy logistyczne ekip instalacyjnych. Umowa podpisana z renomowaną firmą pozwala uniknąć długich przerw lub czasu oczekiwania na panele fotowoltaiczne albo inne części instalacji. Sieć instalatorów danej firmy również pozwala na terminowe wykonanie prac. Ustalony w umowie termin montażu i zakończenia pracy dodatkowo zapobiega ewentualnym spornym sytuacjom i roszczeniom. Częścią kompleksowej usługi montażu jest również zgłoszenie gotowej instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. Od tego momentu może zostać uruchomiona, więc im szybciej zostanie to zrobione, tym lepiej dla inwestora.
W przypadku renomowanych firm ich rola nie kończy się wraz z oddaniem instalacji do użytku. Dobra praktyka i kompleksowe podejście do realizacji usług nakazuje monitoring i zainteresowanie klientem również w kolejnych miesiącach i latach eksploatacji fotowoltaiki – począwszy od doradztwa w zakresie doboru odpowiedniej taryfy, aż po zaplecze techniczne oraz dostępne na bieżąco biuro obsługi klienta.
Dowiedz się więcej o fotowoltaice – realizcje, parametry, rozwiązania >>