Jakie są wady i zalety fotowoltaiki
Opublikowano: 8 grudnia 2022,O zaletach fotowoltaiki pisze się bardzo często i jest to zupełnie zrozumiałe. Plusów takiego rozwiązania jest bowiem znacznie więcej niż minusów. Korzyści wynikające z instalacji własnej przydomowej elektrowni powodują, że panele fotowoltaiczne pokrywają coraz więcej dachów. Darmowa energia słoneczna jest na wagę złota szczególnie teraz – w dobie kryzysu energetycznego i zawirowań na rynku światowym. Decydując się na taką inwestycję, warto jednak mieć świadomość zarówno jej mocnych, jak i tych słabszych stron. W poniższym artykule zatem kilka słów o wadach i zaletach fotowoltaiki.
Wady i zalety fotowoltaiki: minusy na początek, czyli kawa na ławę
Lista wad fotowoltaiki, jeśli chodzi o jej zastosowanie w prywatnych gospodarstwach domowych, jest dość krótka, a do tego niektóre z pozycji nie przez wszystkich uważane są za rzeczywiste minusy fotowoltaiki. Część wynika bowiem na przykład z ludzkich błędów lub – niestety – z braku rzetelności. Ale po kolei…
- Sporym minusem fotowoltaiki dla wielu osób jest koszt całej instalacji. Choć opcja ta z czasem staje się coraz bardziej przystępna, i tak stanowi ona zwykle wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a zwrot z inwestycji nie jest natychmiastowy – osiąga się go dopiero po kilku latach.
- Od 2022 roku obowiązuje nieco mniej korzystny i bardziej skomplikowany system rozliczeń pomiędzy siecią energetyczną a nowymi prosumentami. Niektórzy ten aspekt przedsięwzięcia uznają za pewną niedogodność. Minusem fotowoltaiki bywa również to, że podlega ona regulacjom prawnym zależnym od bieżącej polityki.
- Fotowoltaika nie jest całkowicie stabilnym i w 100% przewidywalnym źródłem energii. Zależy od promieniowania słonecznego, na które użytkownik nie ma żadnego wpływu, oraz wykazuje różną wydajność zależnie od pory roku, pory dnia, pogody, lokalizacji geograficznej, zmieniającego się otoczenia etc.
- Instalacja fotowoltaiczna, w szczególności panele, zaprojektowane są do działania przez dekady (większość ogniw fotowoltaicznych ma gwarancję na 25 lat, a pracuje nawet dwa razy dłużej), jednak niektóre elementy systemu, jak falownik, mają krótszą żywotność i po 10 latach wymagają wymiany, co generuje pewien koszt.
- Kiepskiej jakości panele, nieprawidłowy dobór mocy czy montaż instalacji skutkują spadkiem efektywności systemu, potencjalnymi awariami i kolejnymi wydatkami. Dobre ogniwa fotowoltaiczne nie tracą na wydajności więcej niż 0,7% rocznie, złe tracą 1% i więcej.
Czasami bywa – niestety – i tak, że zalety fotowoltaiki zmieniają się… w wady. W tych miejscach, gdzie infrastruktura energetyczna jest przestarzała i w wyjątkowo złym stanie, można nie otrzymać pozwolenia na stworzenie i podłączenie tego nowoczesnego rozwiązania, aby dodatkowo „nie obciążało sieci”.
Wady i zalety fotowoltaiki: korzyści, które przeważają szalę
Według niedawnych szacunków rządowych już więcej niż milion polskich gospodarstw domowych korzysta z darmowej energii słonecznej, ciesząc się wszystkimi zaletami fotowoltaiki. Tyle ludzi nie może się mylić – korzyści z fotowoltaiki są oczywiste i wymierne.
- Jedną z największych zalet instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym jest możliwość korzystania z odnawialnego źródła energii oraz przyjazność tego rozwiązania dla klimatu i środowiska naturalnego. Taka przydomowa elektrownia jest wydajna i ekologiczna, bo zeroemisyjna.
- Znaczącą i bardzo namacalną korzyść z fotowoltaiki stanowi nawet 90% oszczędność comiesięcznych wydatków na energię elektryczną. Dobrze dobrana instalacja pokrywa niemalże całkowicie przeciętne zapotrzebowanie na prąd w średniej wielkości gospodarstwie domowym.
Zobacz też artykuł: Czy fotowoltaika się opłaca – cztery czynniki, od których to zależy >>
- Zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich długa żywotność. Dobrej jakości produkty bardzo powoli tracą na wydajności, nie ulegają łatwo zniszczeniom mechanicznym (od wiatru, gradu czy innych zjawisk pogodowych), a do tego objęte są bardzo długą gwarancją producenta (nawet 25 lat).
- Duży plus systemu fotowoltaicznego w domu to jego bezobsługowość. Instalacja nie potrzebuje codziennego nadzoru. Raz w roku powinna być sprawdzona przez serwisantów i ewentualnie oczyszczona, jeśli w okolicy jest dużo pyłu w powietrzu (z powodu nawożenia pól, pylenia drzew, bliskości zakładu produkcyjnego etc.).
- Fotowoltaikę może mieć każdy i prawie wszędzie. Ogniwa montuje się na dachach lub na gruncie, w polu, w starych i nowych domach, na budynkach gospodarczych, czasami nawet na balkonach. Prace instalacyjne trwają zaledwie dwa, trzy dni. Niekiedy nieco dłużej, jeśli na przykład stary dach wymaga wzmocnienia pod cięższą instalację.
- Nowoczesne panele fotowoltaiczne mają i tę zaletę, że mogą zastępować dachówkę. Takie solarne pokrycie dachowe nie tylko generuje darmowy prąd, ale wygląda też bardzo estetycznie, a dodatkowo podnosi znacznie wartość nieruchomości, co też ma swoje znaczenie.
- Decydując się na takie rozwiązanie, można skorzystać z różnego rodzaju programów wspierających inwestowanie w OZE (Czyste powietrze, Mój prąd i inne) oraz z ulg podatkowych uwzględniających wydatki nakierowane na oszczędzanie energii.
- Mając własną fotowoltaikę, jest się (przynajmniej częściowo) niezależnym od rosnących cen energii. Gdyby mieć do tego magazyn energii, niestraszne mogą być również blackouty. Korzyści dla gospodarstwa domowego są jeszcze większe, jeśli łączy się to wszystko z pompą ciepła.
***
Wady i zalety fotowoltaiki to szeroki temat, który – aby rozpatrywać go w szczegółach – wymaga odniesienia się do konkretnego przypadku i określonych warunków, w których ma funkcjonować dana instalacja. Jeżeli chcesz poznać plusy i minusy fotowoltaiki w Twoim domu, skontaktuj się z nami!